Ефект синергії. Бор та морські водорості

16.04.2022

Ефект синергізму (від грец. Synergos – (syn) разом; (ergos) діючий, дія) полягає у тому, що взаємодія двох або більше факторів суттєво переважає ефект кожного окремо. Його широко використовують в агрономії, зокрема при виготовленні ЗЗР та добрив, адже за правильного поєднання компонентів значно підвищується ефективність кінцевого продукту.

 

Ми розпочинаємо серію повідомлень про ефект синергії різних органічних та мінеральних речовин у добривах та ґрунті, а сьогодні поговоримо про бор та екстракт морських водоростей.

У практичних публікаціях приділено багато уваги бору та важливості його застосування. Узагальнюючи наявну інформацію, фізіологічні функції бору наступні:

  1.  Сприяння розвитку генеративних органів (проростання пилку, кількість квітів і плодів)
  2. Бере участь у засвоєнні поживних речовин (розвиток судинної системи)
  3. Відповідає за фенольний обмін (механізм протидії стресу, зокрема за дефіциту вологи)
  4. Поділ та розтягнення клітин меристеми (ріст точок росту коріння та стебла)

Щодо морських водоростей, то більше цікавої інформації про них можна зустріти саме в наукових статтях, адже їх дослідження досі тривають. Тому до цієї теми ми ще повернемось, а сьогодні лише наведемо деякі факти біоактивності морських водоростей:

  1. Сприяють розвитку генеративних органів (головним чином завдяки цитокінінам)
  2. Беруть участь в засвоєнні поживних речовин завдяки наявності у складі манітолу (хелатор) та гідриду
  3. За поділ та розтягнення клітин меристеми відповідальні природні гормони росту (ауксин, цитокініни, гібереліни)
  4. Антистресовий вплив в якому бере участь цілий комплекс речовин: феноли, альгінова кислота, олігосахариди, полісахариди, бетаїн, амінокислота

Якщо порівняти функції бору та морських водоростей, то ми побачимо що вони ідентичні, лише шляхи фізіологічної дії різні.

Таким чином поєднання цих речовин створює згаданий вище ефект синергізму. Зокрема наявність екстракту морських водоростей у складі Fertigum Бор забезпечує йому значно кращі рістрегулюючі властивості, які не притаманні звичайному мікродобриву. Прикладом суттєвої відмінності від інших борвмістних добрив є пролонгованість цвітіння, яке відбувається навіть за несприятливих умов (низькі/високі температури повітря) та значно краще відновлення вегетації на весні у озимих культурах.

Підтвердження наведених даних ми отримали на практиці, зокрема на посівах соняшнику у 2022 році: обробка рослин 1 л/га Fertigum Бор забезпечувала прибавку врожаю щонайменше 200 кг/га до ділянки внесення борвмісного добрива незалежно від зони вирощування культури. Більш детальну інформацію щодо згаданих дослліджень можна знайти тут.